Misja edukacyjna

Poznaj ścieżkę edukacyjną w Muzeum Archidiecezjalnym

Starożytność

Odkrywając historie starożytnych cywilizacji, udamy się w podróż po basenie Morza Śródziemnego. Za kolebkę cywilizacji uznaje się Mezopotamię – piaszczystą krainę położoną między dwiema wielkimi rzekami – Eufratem i Tygrysem. Dzięki innowacyjnym systemom nawadniania, możliwe stało się stworzenie pierwszych miast. Jego mieszkańcy, Sumerowie, słyną między innymi z wynalezienia pisma klinowego. Ten punkt na osi czasu symbolizuje zakończenie epoki prehistorycznej i rozpoczęcie starożytności.

Delta Nilu również tętniła życiem. Jej pustynne ziemie zostały przemienione przez Egipcjan w bujną krainę, której zwieńczeniem były słynne piramidy oraz ogromne posągi władców i bóstw. Dalej na północ, po drugiej stronie basenu, znajdują się wyspy Kreta, Rodos, Kos i Peloponez. Ich bogate dzieje i kultura pozostawiły po sobie liczne dzieła sztuki i pięknie zdobione przedmioty codziennego użytku.

Ogromną przemianą było podbicie wysp przez Dorów, których panowanie określa się jako wieki ciemne. W IX wieku p.n.e kultura grecka narodziła się na nowo. Odwiedź Muzeum i posłuchaj o dalszych losach, poznając historię Rzymu i jego kultury inspirowanej greckimi i etruskimi dziełami. Zobacz eksponaty z czasów przed Chrystusem.

Średniowiecze

Wraz z upadkiem Cesarstwa Zachodniorzymskiego w V wieku rozpoczęło się średniowiecze. W czasie kształtowania się pierwszych państw Europy dominującą religią było chrześcijaństwo, które miało ogromny wpływ na wiele aspektów życia. Wznoszono liczne katedry i kościoły, stanowiące świadectwo potęgi i oddania Bogu. Tworzono rzeźby, obrazy i dzieła sztuki pełne symboli i odniesień do biblijnych przypowieści.

Okres średniowiecza to także liczne wojny oraz wyprawy krzyżowe. Często kościoły i katedry pełniły funkcję schronienia i miejsca obrony, wraz z licznymi w tamtym okresie zamkami. Na kanwie heroicznych historii powstały słynne legendy o rycerzach, księżniczkach, a także czarownicach i magicznych stworach.

Ówcześni artyści i architekci pozostawili po sobie zachwycającą spuściznę. Czym jest średniowieczny portal? Czy różnią się budowle romańskie od gotyckich? Jak wygląda średniowieczna Madonna? Co zwiastował szczygieł ulokowany przy dzieciątku? Zapraszamy na lekcję historii – odkryj fascynującą symbolikę i dzieje średniowiecza!

Nowożytność

XV wiek to początek sztuki nowożytnej, gdzie epoka renesansu przyniosła odrodzenie antycznych nauk i sztuk, kształtując nasze wyobrażenie o pięknie i harmonii. Florencja okazała się miejscem idealnym dla młodych artystów, rzeźbiarzy i architektów. Florentyńczycy od najmłodszych lat obcowali ze sztuką starożytną, czytając dzieła filozofów, ćwicząc umiejętności pisania, czytania i liczenia. Ci, którzy wykazywali szczególne uzdolnienie, mogli kształcić się w pracowniach znanych mistrzów.

Średniowieczne wzorce romańskie i gotyckie spotkały się we Florencji z echem starożytności. Umiłowanie do proporcji i matematycznej harmonii zrodziło nowatorskie podejście do budownictwa i sztuki. Średniowieczne umiłowanie do Boga otrzymało nowe oblicze wyrażone w złotej proporcji, którą odnajdziemy w dziełach mistrzów – Rafaela Santi, Leonarda Da Vinci czy Michała Anioła.

Zajrzyj do patrycjuszowskich pałaców miejskich, podziwiając charakterystyczne arkadowe dziedzińce. Posłuchaj o migracji artystów i fuzji stylów z północy i południa. Zobacz, jakie wydarzenia doprowadziły do reformacji w 1517 roku, której sprzymierzeńcy przeszli na protestantyzm. Odkryj początku pozłacanego, ruchliwego baroku. To i wiele więcej poznasz dzięki naszej lekcji o nowożytności.